Sidor

tisdag 28 april 2026

Dancing Queen av Denise Rudberg

Första delen i serien Queen!

Handling: Agneta Thorén är en ung polis och ensamstående mamma som efter en hörselskada i samband med en utryckning tvingas till skrivbordstjänstgöring på Stockholmspolisens stadsarkiv. Arbetet där är långt ifrån lika händelsefullt som aktiv tjänst – men allt förändras när hon förstår att någon med hög säkerhetsprövning döljer komprometterande uppgifter som leder hela vägen till det politiska toppskiktet. 

I Stockholmsförorten Vällingby skyndar statsminister Olof Palme ut genom dörren med en marmeladsmörgås i ena handen och sin skrynkliga slips i den andra. Han slänger sig in i sin Fiat för att hinna till Rosenbad i tid. Några kvarter därifrån trampar Karin Johansson iväg på cykeln för att hinna med tunnelbanan. Karin var en av Sveriges första svenska kvinnliga poliser, men efter att ha arbetat i flera år på fältet kan hon konstatera att karriären stannat upp rätt betänkligt. En dag omkommer en av hennes nära väninnor i kåren i en tragisk olycka. Ovetande kliver Karin rätt in i ett getingbo av lögner, brott och konspirationer på högsta ort – och snart inser hon att hon har reducerats till en bricka i ett otäckt spel.

I slutet av förra året fick jag ett överraskningspaket från Norstedts med Denise Rudbergs serie Queen. Alla tre böckerna dessutom, vilket verkligen var oväntat. Jag är väldigt restriktiv med att ta emot recensionsexemplar med undantag för förra året tydligen då jag fick ovanligt många lockande förfrågningar. Och efter att ha varit en trogen läsare av Denise Rudbergs serier Marianne Jidhoff och Kontrahenterna så hade jag tänkt testa på Queen framöver även om serien inte lockade mig riktigt lika mycket som de andra två. 

I den här boken flyttas vi till våren 1976. Jag var då fyra år och skulle fylla fem senare under året så minnena är lite luddiga. Men jag har ju definitivt tydliga minnen av 70-talet som helhet så ur det perspektivet är det kul att läsa boken. Boken är även fylld av exempel på produkter, mat, tv-program, radioprogram och så vidare från den tiden. Det är lite på gränsen till för mycket men eftersom jag ändå uppskattar påminnelsen så köper jag det. 

Huvudpersonerna som vi får lära känna här är främst Karin som jobbar på våldsroteln och Agneta som hamnar i arkivet efter en hörselskada. I ett snabbt tempo växlar boken mellan kvinnorna och vi lär känna dem både privat och i jobbet. Personligen har jag lättare att relatera till Karin och det beror nog inte bara på åldern. Men samtidigt är jargonen rätt hemsk på Karins jobb och jag gissar att en hel del arbetsplatser förändrats rätt mycket på 50 år. Det finns också en obehaglig stämning i boken. Det finns hot utifrån som inte är så lätt att hantera för någon av dem. Även om de båda kämpar på. 

Något jag lärt mig mer om efteråt är Geijer-affären som pågår friskt här och är inte riktigt avslöjad än. Men boken speglar otryggheten hos polisen för de som får veta mer än vad som är bra för dem. Saker som vissa gör allt för att dölja. Nu är det här en fiktiv bok så det är inte helt lätt att veta om vissa saker verkligen hände eller ej. Jag får även en känsla av att vissa riktiga personer är med i boken men med andra namn. Men jag kan personerna för dåligt för att känna mig säker. 

Boken tar väldigt abrupt slut så om man ogillar cliffhangers så är det bra att ha nästa boken hemma. Den tar vid typ minuten efter att den här slutar. Det känns nästan som hur ett avsnitt i en tv-serie kan sluta där två avsnitt hänger i hop men ändå blev uppdelade i två. I det här fallet kunde jag börja på bok två direkt. Frågan är om det är samma sak mellan bok två och tre?

Betyget blir 3+. Jag rycktes med och läste för fullt men den känns lite tunn (300 sidor med mycket dialog och luft) och har ett väldigt abrupt slut. Jag misstänker att jag kommer tycka betydligt bättre om serien som helhet än den första boken. 

söndag 26 april 2026

Kommande böcker i maj 2026

Till min stora besvikelse har Bokus ändrat sitt utseende och funktioner så det nu påminner om Adlibris. Och att söka fram kommande böcker var inte det minsta kul längre så jag får se om jag tycker det är värt att fortsätta ha den här kollen. 

Men jag lyckades i alla fall hitta ett antal böcker. 

Först ut är en fransk bok. 

En helt vanlig middag av Cécilie Tlili

Sekwa Förlag

Antal sidor: 250

Utgivningsdatum: 2026-05-04

En grupp vänner samlas i en lägenhet i ett augustivarmt Paris. Tanken är en trevlig middag med goda vänner. Men det som började så bra... Förhållanden på randen till upplösning, manipulativ make, obehagligt beteende och desperation. Allt bubblar upp i detta moderna kammarspel. Det som började som En helt vanlig middag slutar med katastrof.





Här kommer den femte boken i en serien Cilla Storm som jag ligger hopplöst efter i!

Det yttersta mörkret av Christoffer Holst

Lovereads

Antal sidor: 250

Utgivningsdatum: 2026-05-05

Sommaren närmar sig och på Bullholmen i Stockholms skärgård grönskar det i kolonilunden. Kriminaljournalisten Cilla Storm har äntligen fått lite grönare fingrar, men pojkvännen Adam längtar efter ett större torp på landet och Cilla inser att detta kanske blir sista sommaren på Bullholmen. I samma veva driver en segelbåt in mot hamnen efter en stormig natt. Ombord hittas den drygt sextioåriga Viveca Gyllenström död.

Cilla börjar nysta i Vivecas död och snart undrar hon om den kan vara kopplad till de ökända Gyllenströmska morden på 1960-talet – då herr Gyllenström och hans husa hittades mördade i familjens våning på Strandvägen. Tillsammans med Rosie, Cillas pensionerade väninna med näsa för mysterium, inleds jakten på sanningen om familjen Gyllenström. Men den visar sig snart vara mörkare än någon av dem kunnat ana ...


Det här känns som en bok som kan vara både lättsam och engagerande. Kanske för att jag tänker på en av Birgitta Gunnarssons böcker som också handlar om gammal vänskap som inte är på lika villkor.

Min sämsta väninna av Malin Lundskog

Gyldendal Astra

Antal sidor: 

Utgivningsdatum: 2026-05-07

Sabina och Erika har varit bästisar i över femtio år. De känner varandra utan och innan. Eller gör de verkligen det? När Sabina spontant hyr ett sommarhus på Knippla, en ö i Göteborgs skärgård, åt sig själv och sin bästa vän, ser hon framför sig långa kvällar med skratt och rosé. Men när hon avslöjar sina sommarplaner går allt fel. Erika blir så rasande att hon gör slut med Sabina. Bara så där är deras femtioåriga vänskap över.

Såvida inte Sabina tar över Erikas uppdrag som fotbollstränare på Knippla under sommaren. Fast besluten att rädda vänskapen antar Sabina utmaningen. Efter några turbulenta inledande veckor väntar en sommar som blir långt mer omvälvande än hon kunnat ana. Hon lär känna ön, grannarna och sig själv. Gamla minnen och nya känslor väcks till liv, och när hösten närmar sig inser Sabina vad som händer när hon kliver ut ur Erikas skugga och börjar leva sitt eget liv.



Här är en bok där jag förväntar mig mycket matbeskrivningar! 

Salta pärlor av Katarina & Niklas Ekstedt

Bazar Förlag

Antal sidor: 259

Utgivningsdatum: 2026-05-08

Den nyskilda och något stukade journalisten Desiree Swahn får ett uppdrag till nöjesbilagan av sin nya, unga chef – ett personporträtt av den legendariska stjärnkocken Pierre Bernard. Ett uppdrag som ligger långt ifrån vad hon först blivit lovad. Men mötet tar vändningar hon aldrig kunnat ana.

Pierre Bernards liv har inte bara kantats av enorma framgångar i den kulinariska världen utan även av passionerad kärlek och hjärtesorg. Han tar med Desiree på en resa från 1920-talets Grand Hôtel i Stockholm via Paris och Budapest till storslagna middagar, från Charles och Dianas bröllop till en Nobelmiddag på 1980-talet. Desiree får lära känna en man som ägnat sitt liv åt att hitta nya smakkombinationer, men som också avstått och offrat mycket. När intervjun går mot sitt slut är ingenting längre som förut ...


Det här känns som en sorglig och tänkvärd bok. 

Tallums sång av Lina Schollin Ask

Albert Bonniers Förlag

Antal sidor: 287

Utgivningsdatum: 2026-05-11

På Skogskyrkogården i Stockholm korsas tre liv.

Gunnar har förlorat sin älskade hustru Bodil och i huset i Enskede påminner precis allt om henne. En dag får han nog. Han packar sin ryggsäck och bestämmer sig för att flytta ut.

Klara står ensam och höggravid efter en förlust som kullkastar hennes tillvaro. Med en vrede som bränner söker hon sig till en gravplats på kyrkogården och till ett liv som måste börja om.

David har äntligen fått sitt första riktiga jobb, på kyrkogårdens förvaltning. Han räknar steg, fönster och fåglar för att hålla oron i schack, men inom sig bär han en hemlighet han inte vågar berätta.

Under en vår då isen släpper taget om näckrosdammen och tallarna sjunger i vinden flätas deras vägar samman.



Den här låter definitivt spännande och intressant!

Ett slags paradis av Janelle Brown

Legenda förlag

Antal sidor: 440

Utgivningsdatum: 2026-05-13

Jane växer upp på en isolerad gård i Montana i mitten av 1990-talet och känner bara till den värld som hon och hennes pappa lever i. Han är förtegen om deras förflutna och Jane vet inte mer än att de en gång bodde utanför San Francisco och att hennes mamma dog i en bilolycka när hon var fyra år gammal, vilket fick hennes pappa att flytta Jane bort från civilisationen för att uppfostra henne i avskildhet.

Nu är Jane tonåring och börjar ifrågasätta sin begränsade värld. Pappans allt mer världsfrånvända liv börjar skrämma henne och tvivel kring hennes verkliga bakgrund växer. När Jane inser vem hennes pappa egentligen är och vad han håller på med, flyr hon till den enda plats där det kan finnas svar på frågorna hon har om sitt förflutna och sin mamma: San Francisco. Det är en stad mitt i en omvälvande förändring som tvingar henne att ifrågasätta allt hon värdesätter.



Veronica Henrys böcker brukar vara bra.

Drömmen om Château Villette av Veronica Henry

Printz publishing

Antal sidor: 341

Utgivningsdatum: 2026-05-15

Connie trodde att livet äntligen skulle falla på plats – men på bara några månader raseras allt. Hennes man lämnar henne för en äldre kvinna, tidningen hon arbetar på går i konkurs och familjehemmet måste säljas. När hennes älskade gudmor Lismay ber henne komma och hjälpa till på det charmiga men nedgångna Château Villette i Provence, tackar Connie ja utan att tveka.

Château Villette är fyllt av minnen. Som ung tillbringade Connie en magisk sommar här, då hon lärde sig att laga fransk mat, stryka lavendeldoftande lakan – och försöka ignorera den oemotståndliga grannen Rémy.

Men mycket har förändrats. När Connie kliver in genom porten ser hon att châteauet är närmast i ruiner. Väggarna har sprickor, taket läcker och gästerna sviker. Hon inser att det krävs mer än bara god vilja för att rädda Lismays älskade hem.

Kan detta ändå bli den nystart hon inte ens visste att hon behövde? Och när gamla känslor plötsligt väcks till liv – är hon redo att öppna sitt hjärta igen?


Det här låter som en rätt läskig bok med tanke på hur många äldre har det idag.

Kära Ada av Annelie Sylvan

Printz publishing

Antal sidor: 357

Utgivningsdatum: 2026-05-21

När 92-åriga Ada får ett brev hon aldrig trodde skulle komma, rämnar den stilla tillvaro hon skapat i sitt gamla hus. Avsändaren är sonen Sverker – han som försvann ur hennes liv efter ett bråk för tjugo år sedan och aldrig återvände. Nu skriver han att han tänker komma hem. För Ada, som nu är nästintill blind, väcker det både en febrig förhoppning och en gammal, seg bitterhet. För vad kan man egentligen reparera när nästan ett helt liv har passerat?

Samtidigt flyttar Jim in i grannhuset. Hans varma röst, envisa omtanke och oväntade sällskap öppnar långsamt en spricka i Adas tillbakadragna värld. Men Adas historia är större än någon anar. Under hennes tystnad ryms minnet av den kärlek som en gång formade henne – och de val som kastade långa skuggor över hennes familj.



Här kommer första delen i serien Duna som känns intressant. 

Sally och sanningen av Marie H. Lundh

Albert Bonniers Förlag

Antal sidor: 352

Utgivningsdatum: 2026-05-29

Välkommen till Loudden, en sömnig fjällby som andra bara passerar. Här är vidderna storslagna, utmaningarna många, människorna sig själva och de till synes enkla liven fulla av stor dramatik.

Martin har aldrig kunnat glömma Sally. Ändå har han hållit sig borta från henne och Loudden i över trettio år. Sally har å sin sida gjort allt för att glömma honom. Ända sedan natten då elevhemmet brann och katastrofen var ett faktum.

När Martin återvänder hem och tar över butiken i byns centrum, samtidigt som Sally får sparken från äldreboendet, är det som om ödet har ett finger med i spelet.

måndag 20 april 2026

Restaurang Kamogawa och de bortglömda recepten av Hisashi Kashiwai

En söt liten bok som får mig väldigt sugen på japansk mat!

Handling: Finns det en maträtt som du skulle göra vad som helst för att få äta igen?

På en tyst gata i Kyoto gömmer sig en väldigt speciell restaurang. Här lagar Koishi Kamogawa och hennes pappa Nagare underbar mat till sina gäster. Men det finns fler anledningar att besöka Restaurang Kamogawa ...

Koishi och Nagare kallar sig matdetektiver. Med sina listiga och kreativa utredningar tar de fram maträtter från gästernas förflutna, rätter som påminner om allt ifrån den första kärleken till människor och platser som sedan länge har gått förlorade. Maten låter gästerna återuppleva de allra viktigaste stunderna i sina liv, och när det förflutna länkas samman med nutiden kan magi uppstå.

Under mars och april läser jag de böcker från Asien som jag har tack vare Kulturkollos Världsdelsutmaning. I den här boken blir det lite av en neddykning i Japans matkultur. Men kanske inte så djupt som jag hade önskat. 

Nagare och hans dotter Koishi driver en liten anonym restaurang som få hittar till. De har haft en liten annons i en fin mattidning som gör att några lyckas leta upp dem. Och det är främst de som vill ha hjälp att återskapa maträtter som bygger på gamla matminnen. 

Under ett antal kapitel får vi ta del av lite olika människors livsöden. Och där det mitt i dem finns ett matminne som får dem att längta efter något som inte längre finns kvar. Så det finns alltid en känsla av sorg där. Undre besöken passar kunderna ofta på att äta av den fantastiska maten som Nagare lagar som består av ett antal smårätter och som beskrivs på ett väldigt delikat sätt. 

Boken är bara på 200 sidor och trots att jag myser när jag läser boken så blir den både kort och lite repetitiv samtidigt eftersom varje kapitel har samma uppbyggnad. Jag fick även intrycket att en katt skulle vara mer inblandade än den var på grund av framsidan. Men den är verkligen en liten bifigur här. 

Så det blir lite plus och minus. Men att den är så kort gör också att formatet fungerar. Det blir lite som många feelgood  (det finns undantag) där man njuter för stunden men där man oftast glömmer bort boken rätt snabbt sen. 

Betyget blir 3 av 5. Vissa delar går mot 3+ men det är mest för att jag är matintresserad. 

torsdag 16 april 2026

Släcka liv av Pernilla Ericson

Andra delen i serien om Lilly Hed!

Handling: Det går inte att slå larm, inte att ringa på hjälp, det går inte ens att tända en lampa ...

Ett olöst mord skakar den norrländska byn Skageby och polisutredare Lilly Hed och kriminalinspektör Liv Kaspi kallas in. En extrem höststorm drar in över Sverige med utslagen el, översvämningar efter skyfall, nedfallna träd och lilla Skageby drabbas hårt. All kontakt med omvärlden bryts och dolt i mörkret sker ytterligare ett mord. Skräcken sprider sig i det lilla samhället.

Det hann gå ett tag från det att jag lyssnade på första boken till jag läste del två i serien. Jag trodde det hade gått 2-3 år men det var tydligen över fem år sen. Hur är det möjligt? Det kommer definitivt inte ta lika lång tid innan jag läser/lyssnar på nästa del.  

Vi får följa Lilly Hed och henne vän Liv Kaspi som vi lärt känna via serien Erla-gruppen och det är kul att få fortsätta följa henne och indirekt några av de andra från gruppen. De tar på sig ett uppdrag att stötta i ett mord som inte blivit löst trots att de vet att lokalpolisen inte lär bli så glada när de kommer. Men de hinner nästan bara komma dit när en storm gör samhället helt avklippt från omvärlden. Så de både slåss mot vädret och dess påverkan och en mördare som inte är klar. 

Boken berör förutom morden både vår utsatthet vid extremväder och även kvinnors utsatthet mot mäns våld och övergrepp. Det senare är ett genomgående tema i Pernilla Ericsons böcker medan klimatförändringarnas påverkan på vädret verkar ha kommit i den här serien. Polisernas arbete blir inte helt som det brukar när deras vanliga arbetsmetoder inte alls fungerar utan de får förlita sig mer eller mindre på intervjuer. 

Jag tycker om att följa Lilly och Liv och deras kamratskap. Boken har dessutom ett snabbt tempo vilket gör att läsningen flyter på ovanligt snabbt. Det blev en trevligt läsning under helgen. 

Betyget blir 4- i genren deckare. 

tisdag 7 april 2026

När bergen sjunger av Nguyễn Phan Quế Mai

En fin och smärtsam roman om en vietnamesisk familj som lyckas lära mig väldig mycket om Vietnams 1900-talshistoria!

Handling: Hanoi, 1972. En flicka och en mormor klamrar sig fast vid varandra när amerikanska bomber dånar utanför deras improviserade skydd. Flickans föräldrar har gett sig iväg för att utkämpa det krig som sliter itu både hennes land och familj.

Medan hon väntar på att föräldrarna ska återvända gör mormodern allt i sin makt för att skingra barnbarnets tankar. Hon berättar sina väl bevarade hemligheter och ger flickan ovärderliga lektioner om livet, inte bara hur man överlever utan hur man lever med mod, heder och medkänsla i behåll.

Genom flickan och mormodern tas vi med på en oförglömlig resa genom Vietnams smärtsamma 1900-talshistoria. Vi fylls av deras trots och beslutsamhet, av deras hopp och oväntade glädje.

Den här boken har fått vänta några år på att bli läst och jag hann till och med läsa en annan bok av författaren under förra året som inte alls fick ligga lika länge. Jag var lite rädd att den här skulle vara tung att läsa och prioriterade inte den här. Men nu när jag läst den är jag väldigt glad för det. 

Vi följer huvudsakligen Huong som är tolv år när boken börjar 1972 eller egentligen börjar boken 2012 när Huong är betydligt äldre.  Vi får också följa hennes mormor Dieu Lan och det är genom historier om hennes liv vi lär oss om vad som hänt i Vietnam tidigare. Och parallellt med läsandet söker jag på Vietnams historia för att förstå bättre. Men jag kan inte säga att dess historia är begriplig med allt det landet utsatts för av flera olika nationer.  

Ur vissa perspektiv är det en tung bok för det händer så många hemska saker i boken - saker som händer under krig och oroligheter. Samtidigt så växlar boken de tunga delarna med mer hoppfulla och vardagliga delar. Så tillsammans blir det en bra kombination så jag orkar att läsa längre stunder. 

Det blir också många funderingar kring människors psyken där många kommer hem sargade från krig, både med synliga skador och osynliga. Boken tar även upp landets splittring mellan nord och syd och hur människor som tidigare varit vänner eller släkt plötsligt krigar mot varandra. 

Om jag ska säga något negativt så är det att många människor inblandade och jag kan inte helt hålla isär dem alla, i synnerhet inte när det handlar om mormor Dieu Lan och hennes barn och nära släktingar. Vissa namn påminner dessutom om varandra. Lite hjälp får man i alla fall av en släktkarta i början av boken. 

Betyget blir 4 av 5!

fredag 3 april 2026

Keramik för nybörjare av Yeon Somin

En fin sydkoreansk bok om att börja leva igen!

Handling: Jungmin är utbränd. I desperat behov av förändring säger hon upp sig från sitt jobb som manusförfattare. Hon anar inte att det här är början på ett år där magin sakta men säkert återvänder till hennes liv.

Efter flera månaders vila tar Jungmin sig äntligen ut ur lägenheten för att gå en promenad längs gatorna i sitt kvarter. Plötsligt står hon utanför en liten keramikverkstad. En kvinna bjuder in henne och samtidigt uppenbarar sig en helt ny värld för Jungmin. Ljuset och värmen, doften av lera och det ljuvliga kaffet väcker något till liv inom henne.

Tallrik för tallrik, skål för skål upptäcker hon att ju mer händerna arbetar, desto lugnare blir sinnet. Det dröjer inte länge förrän hennes hjärta öppnar sig som aldrig förr.

Jag brukar variera mitt läsande med feelgood och den här gången blev det en bok från Sydkorea. Eftersom jag även försöker läsa litteratur från Asien under mars och april tack vare Världsdelsutmaningen så blev det extra bra.

Jungmin har bränt ut sig på sitt jobb och efter att ha fått nog en dag säger hon upp sig. Hon flyttar till en lägenhet där hon ska ha råd att bo en längre tid utan att ha ett jobb. Efter att ha isolerat sig under några månader börjar hon sakta leta sig ut för att utforska närområdet. Där stöter hon plötsligt på en keramikverkstad. Ett ställe där hon blir varmt omhändertagen.  

Hennes dåliga mående beror inte bara på jobbet utan på saker som hänt tidigare i hennes liv. Och med svärtan som finns där så uppväger det till det mysiga varma som kommer med verkstaden. Jag personligen har aldrig hållit på med lera mer än det man fick göra som barn men har alltid tyckt att det ser otroligt rogivande ut med drejning. 

Sen har de mer frekventa personerna i verkstaden också sina historier så det blir en inblick i vanliga människors liv som visar våra likheter. Men också kulturella skillnader vilket också är intressant. Nu är boken översatt först till engelska och sen till svenska så det är lite svårt att säga hur mycket som försvinner i översättningen. Varje språk har ju sina begränsningar. Och jag vet inte om det påverkar hur jag upplever Jungmin som person där jag inte kommer henne riktigt så nära som jag önskat. Eller om det mer är en kulturskillnad. 

Betyget blir i alla fall 3+. Jag uppskattar verkligen miljön i boken och landet men hade önskat att få lite mer av Jungmin. Boken beskrivs även vara något som används i K-healing i Sydkorea. Där bland annat litteratur kan användas för att ge tröst och välmående (väldigt kortfattat).