måndag 24 mars 2025

Claire, som havets ljus av Edwidge Danticat

Mitt första besök i Haiti!

Handling: Varje år går Claire med sin far till kyrkogården på sin födelsedag, som också är hennes mors dödsdag. Men dagen då hon fyller sju försvinner hon spårlöst från den lilla fiskestaden. Hon har fått veta att hennes far tänker lämna bort henne. I sökandet efter Claire sluter den lilla stadens invånare upp. De tycks alla bära på minnen av egna förluster och plågas alla av efterhängsna hemligheter. 

Det här är en roman som jag trodde mestadels skulle handla om ett barn. Men där hade jag fel. Istället handlar det om den lilla staden Ville Rose i Haiti. Där bor ungefär 11 000 människor där en del av dem är rika men de flesta är fattiga, eller väldigt fattiga. Ett av de fattiga barnen är Claire vars mamma dog när hon föddes. 

När Claire försvinner så flyttas fokus till personer runt Claire, och sen vidare till ytterligare några personer. Till en början känns det som personerna inte har något med varandra att göra men historierna har en koppling till varandra visar det sig. Det gäller bara att ha fokus i läsningen och man bör inte ha för långa pauser för då är det lätt att tappa bort hur personerna är kopplade till varandra. 

Språket är mustigt och vissa formuleringar fastnar hos mig. Jag får också en känsla för hur det kan vara i det här fattiga landet. Kriminaliteten och laglösheten. Men också hur många människor gör sitt bästa för att överleva utan brott och hur de hjälper varandra. 

Jag är glad att jag läste den här boken och fick upptäcka en ny författare och ett nytt land. Betyget blir 4 av 5!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar